Описание

Днес ще ви представим проект за добавяне на години нов живот на стара тераса на блок в сърцето на столицата, построен през далечната 1935 година.

Историята на тази стара, но красива сграда е белязана от множество събития, включително бомбардировките по време на Втората световна война, които изцяло разрушават съседния блок, построен на калкан.

Близо век по-късно, една от терасите на блока трябва да бъде ремонтирана. Въпреки, че етажните тераси са една над друга, предвид високите тавани и липсата на допълнителни козирки, бетонът остава незащитен и в постоянен контакт с дъждовна вода, която прониква в пукнатините през повърхността.

Цикличните процеси на замръзване и размразяване, в комбинация с експандиращата ръжда на корозиралия метален парапет, оказват разрушаващо въздействие върху мозаечното бетонно покритите на терасата.

 

Преди ремонта:

  • Бетонът на терасата е разрушен вследствие на проникване на вода;
  • Циклите на замръзване и размразяване са довели до увеличаване ширината на пукнатините и отчупване на цели парчета мозайка;
  • Парапетът корозира и допринася за разрушаването на бетона в зоните на захващане.

 

Целта на ремонта:

  • Да се възстанови целостта на бетонната тераса;
  • Да се предпази от бъдещи разрушения;
  • Да се подобри естетическият вид на терасата.

 

В следващите раздели ще разгледаме:

  • Етапите на ремонта.
  • Използваните материали и техники.
  • Постигнатите резултати.


Цикличните процеси на замръзване и размразяване, в комбинация с експандиращата ръжда на корозиралия метален парапет, оказват разрушаващо въздействие върху мозаечното бетонно покритите на терасата.

1. Първата стъпка е премахване на ронещите се части и изрязване на компрометирания бетон около корозиралите метални елементи.
 

2. Обработване на напуканта мозайка с дълбоко проникващ хидрофобен импрегнатор Protectosil® CIT, съдържащ органо-функционална молекула, която намалява корозионния ток под безопасните за развитие на корозия в стоманата 200 mA.

 

3. С помощта на спринцовка и игла, запълване на всички пукнатини с епоксидна смола.

Преди запълване на пукнатините с епоксидна смола, обработване на напуканта мозайка с дълбоко проникващ хидрофобен импрегнатор Protectosil® CIT, който намалява корозионния ток под безопасните за развитие на корозия в стоманата 200 mA. С помощта на спринцовка и игла, запълване на всички пукнатини в мозайката с епоксидна смола.

 

4. Грундиране на корозиралите елементи и бетона около тях с епоксидна смола с цел осигуряване на по-добра адхезия с ремонтния разтвор Pavifix.

Обработ на корозиралите елементи и бетона около тях с епоксидна смола с цел осигуряване на по-добра адхезия с ремонтния разтвор Pavifix. Грундиране на корозиралите елементи и бетона около тях с епоксидна смола с цел осигуряване на по-добра адхезия с ремонтния разтвор Pavifix.

 

5. Запълване на всички дупки в бетона с разтвора за локален ремонт на бетонни настилки Pavifix.

Запълване на всички дупки в бетона с разтвора за локален ремонт на бетонни настилки Pavifix Ремонт на всички дупки в бетонната настилка с разтвора за локален ремонт на бетонни настилки Pavifix


6. Монтиране на декинг върху ремонтираната бетонна настилка.

Монтиране на декинг върху ремонтираната бетонна настилка.

 

7.    Импрегниране на декинга с импрегнатор за дърво SiloTreat® WOOD

Импрегниране на дървен декинг с импрегнант за дърво SiloTreat Wood


8.    Ефектът от защитения с импрегнатор за дърво SiloTreat® WOOD декинг

Ефект от импрегниране на дървен декинг с импрегнант за дърво Silotreat Wood